אופה עם אופי


שרון פייגין ממושב תל עדשים בעמק יזרעאל לקתה בחמש השנים האחרונות בלא פחות משבעה דימומים מוחיים לאחר שנולדה עם המנגיומה, מום נדיר ביותר בכלי הדם בראשה. חרף מצבה הקשה היא לעולם לא נפלה למיטת חוליה, לא איבדה תקווה ופתחה יחד עם בן זוגה רוני כהן את קונדיטורית "הטבעוניות של מאמע", עוגיות טבעוניות בריאות שאותה היא מבקשת לפתח ולחדש באמצעות קמפיין גיוס המונים.

שרון פייגין (44), ממושב תל עדשים היא אמא ל – 4 ילדים + 2 ילדים נוספים של בן זוגה רוני כהן שאימצה לליבה באהבה רבה.

כשהייתה בת שנה התגלה אצלה מום נדיר. המנגיומה. גידול של כלי דם במוחה. מלבד כאבים שונים שפקדוה כמו: כאבי ראש, ודלקות חוזרות ונשנות בעיניים, היא חיה איתו בשלום. אבל את רוב חייה בילתה אצל רופאים מומחים, פרופסורים, ואפילו אצל הרב פירר שלא ממש נתנו מענה הולם למחלתה.

בשנת 2013 חל מפנה בחייה. ולראשונה מאז שנולדה כשהיא בת 38, חוותה את הדימום המוחי הראשון. היא מספרת: "קמתי לבוקר של סחרחורות, בלבול, לא הבנתי בכלל מה קורה איתי. הייתי לבד, נסעתי מיד לבית חולים העמק בעפולה, משם לבית החולים רמב"ם בחיפה, ושם התקבלה הדיאגנוזה שכלי דם ההמנגיומים שלי מתחילים להיחלש".

לאחר ההבחנה בוצע ניתוח בראשה, והושתל לה נקז שחובר לבטן ותפקידו לנקז את הדם.

איך הגבת אחרי ההבחנה של הרופאים?

"היה לי קשה מאוד. הבנתי שכבר לא אוכל לעבוד יותר. באותם ימים עבדתי כמדריכת תעסוקה בבית אבות בגבעת המורה, והיה לי צהרון".

לפייגין נקבעו 100% נכות מביטוח לאומי, אך היה הבינה שהיא לא מתכוונת ליפול למיטת חוליה, ובטח שלא תשב בחוסר מעש בביתה. "אני סופר אנרגטית, ואשת עבודה, אז תעסוקה אני חייבת".

עקב כך נאלצה לסגור את הצהרון, ולהתפטר מעבודתה בבית האבות. היא תמיד אהבה לאפות, לנסות מתכונים מהאינטרנט ולשפר אותם, ותמיד גרפה על כך מחמאות רבות מבני ביתה. דור, בנה בכורה הפך לטבעוני ובעקבותיו הפכה גם היא. בעקבות כך היא נאלצה להסב את המתכונים לטבעוניים, ואז הוא העלה רעיון יצירתי במיוחד, לפתוח קונדיטוריה טבעונית שגם אנשים זרים ייהנו מהעוגיות הקסומות שלה. את הקונדיטוריה פתחה לפני כשנתיים בחצר ביתה, בינות לחורש הפסטורלי במושב, והתחילה לייצר עוגיות טבעוניות נימוחות במגוון טעמים. היא מעולם לא למדה אפייה או קונדיטוריה ואת פיתוח המתכונים והטעמים עשתה בעצמה.

בשנת 2014 היא לקתה בדימום נוסף השני במספר, שהופיע בדיוק עם אותם תסמינים. שנה לאחר מכן חטפה את הדימום השלישי. אז גם הגיע שיתוק בצד שמאל ועיוות צד שמאל של הפנים. תהליך החלמה של כל דימום כזה אורך חודשיים ובזמן הזה היא לא ממש מתפקדת. בשנת 2016 התרחש הדימום הרביעי, הפעם בגזע המוח, שהיה גם אחד הקשים שחוותה מאז החלו. היא נאלצה להתאשפז למשך חודש בבית החולים רמב"ם בחיפה. כשהשתחררה שבה פייגין לביתה כשהיא מרותקת לכיסא גלגלים, בתת תזונה, לא מתקשרת ובמשך חצי שנה נאלצה לעבור שיקום שילמד אותה לדבר, לבלוע, וללכת.

איך השפיע המצב הזה על ילדייך?

"כל דימום שחוויתי היה סכנת חיים. כל מי שסביבי חרד לי מאוד. אני לא יודעת למי יותר קשה. לי או להם. במשך כל התהליך הקשה הזה הם לא משו ממני. גם הקהילה במושב תומכת ועוזרת לי מאוד".

בעקבות אותו התקף קשה נאלץ רוני בן זוגה מזה כחמש שנים, שאהבתם היא מודל לחיקוי ממש, לעזוב את עבודתו כמסגר ברמת הגולן ולהתמסר כולו לטיפול בה, ובבית.

מהיכן שאבת את הכוחות הללו רוני?

"יש כאן אהבה גדולה. הסיפור שלנו התחיל בכלל לפני הדימום הראשון, כשהיא עוד הייתה בריאה. הכרנו בסה"כ חודש ימים, וההתחלה לא הייתה ממש ברורה, כמו כל ההתחלות. אבל אז הגיע הדימום הראשון שלה, ולקח לי זמן להבין את המצב, ואם בכלל מתאים לי להיכנס לסיטואציה מורכבת כזו".

פגישתם הראשונה התרחשה במועדון ריקודים. כהן הגיע עם ידידה שגררה אותו לשם בכוח. כשהוא נכנס למועדון, הוא מיד הבחין בפייגין. הוא מוסיף לתאר שהילה או אור לבן בוהק אפף אותה, והוא מיד נשבה בקסמה. כהן שהיה גבר מופנם וביישן ניגש אליה בכל זאת, ביקש את הטלפון שלה, אך פייגין לא ממש הייתה בעניין שלו ודחתה פגישה עמו. במשך שנה וחצי חיזר אחריה ללא לאות עד שהיא נענתה לו. מאז הם ביחד אוהבים ומאושרים ואהבתם מעוררת הערצה.

במקביל לטיפול ולשיקומה של פייגין, עמל כהן לבנות את הקונדיטוריה במו ידיו. הוא טיפל גם בעניינים הבירוקרטים ובהליכי רישיון עסק, יצרן וכשרות. הקונספט של הקונדיטוריה היה ברור מלכתחילה. קונדיטורית בוטיק טבעונית שתייצר מחומרים טבעיים ומן הצומח בלבד, שלא פוגעים בבעלי חיים, מגוון עוגיות בטעמים שונים. העוגיות מיוצרות מקמח כוסמין, שמן קוקוס, סוכר קנים, ערמונים, חלה סויה, שוקולד מריר, חמאת בוטנים וטחינה. בשנה האחרונה הקונדיטוריה עבדה, מכרה ויותר ויותר לקוחות אהבו את המוצר האיכותי.

ההצלחה נראתה באופק עד שהגיע הדימום השישי. זה קרה בחודש אוקטובר האחרון, שלווה בכאבי ראש איומים. לאחר שבועיים לקתה שוב בדימום נוסף קשה במיוחד, השביעי במספר, ושוב השתתקו פניה ובית הבליעה. כהן היה בטוח שהוא נפרד ממנה הפעם. אך יצר החיים, התקווה והאופטימיות חזקים ממנה והיא הצליחה להתגבר גם עליו. כיום כהן עובד במקומה בקונדיטוריה ואחראי על ייצור העוגיות. פייגין אחראית על פיתוח מתכונים ורוני על הייצור. הקונדיטוריה היא הסיבה האמיתית של פייגין לקום בבוקר ולהמשיך לחיות. "כל מה שקורה הוא מלמעלה. למרות שאנחנו לא אנשים דתיים אנחנו מאמינים בהשגחה מלאה". בימים אלו כשהיא מחלימה לאט לאט, וניכר שיפור במצבה הם החליטו לצאת בקמפיין לגיוס המונים ("הטבעוניות של מאמע – גיוס לקהילה בגוגל"), שמטרתו גיוס ממון להמשך פעילותה ופיתוחה של הקונדיטוריה, להמשיך לייצר, לפתח מוצרים חדשים ולחשוף אותם לקהלים חדשים.

קונדיטורית הטבעוניות של מאמע, מושב תל עדשים שעות פתיחה: א'-ה': 08:00-17:00; ו' – 08:00-14:00. ניתן להשיג את העוגיות גם בחנויות טבעוניות נבחרות. פרטים טל': 0506850192; 0502165818; לתרומה בקמפיין גיוס המונים: חפשו בגוגל: "הטבעוניות של מאמע – גיוס קהילה".

#עוגיות #שמןקוקוס #סוכרקנים #ערמונים #סויה #שוקולדמריר #חמאתבוטנים

160 צפיות0 תגובות