שמן קוקוס – טוב לנו או רע לנו?


בשנים האחרונות הפך שמן הקוקוס מאויב העם ללהיט בקרב שוחרי הבריאות הטבעית. יחד עם זאת רבים בממסד הרפואי והתזונתי ובקרב הציבור הרחב עדיין סבורים ששמן קוקוס מזיק ואסור לאכילה עקב היותו עשיר בשומן רווי. מכיוון שמדובר במוצר חשוב מאוד במטבח הטבעוני, בואו נעשה רגע סדר.

השמנים בצומח מכילים בעיקר חומצות שומן בלתי רוויות (מכילות קשרים כפולים בין הפחמנים בשרשרת). יוצאים מן הכלל הם שני שמנים: שמן דקלים ושמן קוקוס – הם אמנם צמחיים לגמרי אך יחד עם זאת עיקר השומן שלהם רווי. אחוז השומן הרווי במוצרים מן החי עומד בממוצע על 30%, לעומתו אחוז השומן הרווי בשמן דקלים עומד על 60% ובקוקוס 92%! הנתון הזה אמנן מדהים, אולם קיים הבדל תהומי בין השניים.

שומן רווי נוטה לשקוע בדפנות כלי הדם, במיוחד חומצות שומן ארוכות שרשרת (מעל 14 פחמנים). ואכן שמן הדקל שוקע בעורקים. באגוז הקוקוס יש גם כן חומצות שומן רוויות, אך מכיוון שהן בינוניות שרשרת (ולא, אין אח"כ בוחן פתע, רק שתדעו בכללי), הגוף משתמש בהן במהירות כמקור אנרגיה ולא נוטה לאגור אותן ברקמות השומן, אמנם משתמש בחומצות השומן של שמן הקוקוס כבפחמימות, אך ללא הפרשת אינסולין מהלבלב.

בנוסף, לשמן הקוקוס יתרונות בריאותיים רבים כגון חיזוק מערכת הלב וכלי הדם, הפחתת שומן בטני, תמיכה במערכת החיסון, איזון משקל וקצב חילוף החומרים, שמירה על עור בריא, תמיכה בבלוטת התריס ועוד. חומצות שומן בינוניות שרשרת נספגות במעי, מובלות ישירות לכבד והופכות מיידית לאנרגיה. הן נספגות כאמור, בצורה שונה מחומצות ארוכות שרשרת (שומן רווי מבעלי חיים), בצורה יעילה יותר והן בעלות ערך קלורי נמוך יותר (8.3 ק"ק לעומת 9 ק"ק לגרם שומן).

המרכיב העיקרי של השומן בשמן קוקוס היא החומצה הלאורית, חומצת שומן בינוניות שרשרת (נדירה בטבע), המעלה רמות הכולסטרול הטוב (HDL) ומקטינה רמות הכולסטרול הרע, מבלי להשפיע לרעה על היחס ביניהם. החומצה הלאורית היא אנטי חיידקית, אנטי ויראלית ואנטי פרזיטית. חומצה זו מצויה גם בחלב אם והיא מחזקת את מערכת החיסון של היילוד. בשמן הקוקוס יש גם חומצה קפרילית, שהיא אנטי פטרייתית ואנטי חיידקית ונמצאה כמועילה מאד לבריאות מערכת העיכול ולמניעת שגשוג פטריית הקנדידה. בנוסף, שמן הקוקוס נמצא יעיל לטיפול במצבים הבאים: אקנה, עששת, כיבים, הגדלה שפירה של הערמונית, הרפס גניטאלי, הפטיטיס C, איידס, חילוף חומרים איטי ולסובלים מפטריות או מהחיידק הליקובקטר פילורי ועוד.

השמן היה ועדיין בשימוש נרחב ברפואה ההודית (איורוודה). על פי הגישה האיורוודית, שמן מאגוז הקוקוס, מזין את הגוף ומגביר את כוחו. השמן הוערך גם הודות לתכונותיו האנטי ויראליות, נודע כמעודד צמיחת שיער ושימש להגנה על העור מפני זיהומים ויראליים. כיום, יש שפע מחקרים המחזקים זאת ותועלות בריאותיות נוספות של השמן. מן המחקרים עולה, כי חומצות השומן המצויות בשמן קוקוס הזהות כאמור בהרכבן לחלב אם, מעניקות להם סגולות ריפוי ייחודיות, ללא רעילות או תופעת לוואי כלשהן.

שימושים תזונתיים: שמן הקוקוס עמיד בטמפרטורה של עד 300 מעלות ולכן הוא השמן המומלץ ביותר לחימום. אפשר להשתמש בשמן לגרנולה ביתית, לאפיית עוגות ועוגיות, לפשטידות, להקפצת ירקות או לשימון ירקות בגריל או בתנור. מומלץ כתוספת לפופקורן במקום חמאה או מרגרינה. השמן מדגיש את המתיקות של גרעיני התירס, תוך הוספת טעם שומני עשיר. מצוין לשימוש בעוגות רו-פוד ומשמש תחליף לחמאה.

חשוב מאוד להקפיד ששמן הקוקוס יהיה אורגני מכבישה קרה בעל טעם עדין של קוקוס.

#קוקוס

307 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול