קשיו- המלך של המטבח הטבעוני


ללא ספק אחד מאבני הבניין החשובים, במטבח התחליפים הבריאים והטעימים הטבעוני. ניתן להשתמש בו במגוון רב של צורות, למתוקים ומלוחים. וכמובן לאכול הרבה יותר מדי ממנו סתם ככה, ועדיף לא קלוי ומומלח כמובן.

קודם כל קצת מורשת קרב מוצאו של אגוז הקשיו בצפון מזרח ברזיל והוא צומח לו בכיף על עץ גדול וחזק. הפורטוגזים שהשתלטו על ברזיל, הפיצו אותו לאפריקה ולדרום מזרח אסיה. ולכן שמו המוכר לנו – chashew נגזר מ"קאז'ו" על פי הפורטוגזים. כיום קשיו מגודל למטרות מסחריות ב-32 מדינות שונות, בעלות אקלים טרופי וסובטרופי. כשהבולטות ביניהן (למטרות ייצוא) הן וייטנאם, ניגריה, גאנה, הודו, ברזיל ואינדונזיה.

אגוז הקשיו גדל בקצהו של פרי שגדול ממנו פי כמה, שאליו מתייחסים הבוטניקאים כאל "פרי מדומה", משהו שצומח מתוך הפרח אך הוא רק מצע עליו גדל הפרי האמיתי שהוא כאמור האגוז. הפרי הזה עסיסי ומתוק והברזילאים אוכלים אותו עושים ממנו מיץ, ומתסיסים ממנו אלכוהול.

פרי הקשיו. זה שנראה כמו פרי הוא בעצם סתם תירוץ.

את האגוז עצמו יש להעביר תהליך מדויק ולא פשוט להסרת הקליפה שמכילה חומר רעיל, דבר אשר מסביר את מחירו הלא זול.

it's Superfood! אגוזי קשיו עשירים בשומן (46%) – כמות גבוהה יחסית של חומצות שומן חד בלתי רוויות (68%) ורק 15% חומצות שומן רב בלתי רוויות. כמו כן מכילים כמות גדולה של ויטמיניB ועל כן מומלצים לחיזוק הזיכרון. הם מחזקים את הלב וכלי הדם ומורידים רמות כולסטרול. מורידים לחץ דם בשל רמות אשלגן גבוהות (464 מ"ג). בקשיו מצויה חומצה אנקרדית (anacardic acid) בעלת פעילת המיטיבה עם הלב, מונעת גידול תאים סרטניים ובעלת פעילות אנטי חיידקית חזקה. החלק הפחות חביב – אגוזי קשיו כאמור מכילים כמות גבוהה של שומנים על כן ערכם הקלורי גבוה ביותר (486 קלוריות ב-100 גרם).

מה הוא יודע לעשות? את הקשיו גיליתי לפני הרבה שנים בזמן שהותי בארה"ב והבנתי שהוא תחליף מדהים לכל מתכון שיש בו רכיבים שמזכירים חלב או גבינה. בתור טבעווני קיים אצלי תמיד הרצון ליצור ולפתח מתכונים מעניינים וטעימים שיהוו תחליף הולם למקור. ואכן במטבח שלי אגוז הקשיו הוא אחד מאבני הבניין החשובות, כאשר ניתן לעבד אותו ולייצר ממנו מגוון רחב ומפתיע של תחליפים לגבינות, חלב, קרמים וכיוב'.

מומלץ לשמור את הקשיו במקרר ולהשרות אותו במים קרים לפני השימוש.

#קשיו

288 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול