המדריך המלא לויטמין B12


מהו ויטמין B12, מהו מקורו וכיצד הוא נספג בגופינו? על אילו תהליכים חיוניים בגופינו הוא אחראי ומדוע הוא נחשב לבעל השפעה חשובה כל כך על בריאותינו ותפקודינו היומיומי? מה קורה כאשר קיים מחסור וכיצד נדע לאבחן ולטפל? כל התשובות במדריך שלפניכם!

מאת: אור ביבה, מנכ״לית אקוסאפ

בניגוד לדעה הרווחת, ובניגוד לויטמינים אחרים החיוניים לבריאות גופינו, ויטמין B12 איננו מצוי בכמות מספקת במזונות אותן אנו צורכים, וזאת בעיקר בשל העובדה שהוא איננו נוצר באופן ישיר בצומח או בחי. מקורו של ויטמין B12 הוא בחיידק הנוצר בבטן האדמה ומשם הוא מגיע אל גופם של בעלי החיים ואל הצומח, לצערנו תהליכי הסטריליזציה בתעשיית המזון המערבית, הם אלו המונעים מויטמין ה-B12 להיות מצוי בכמות מספקת באדמה ובמזון אותו אנו צורכים.

יחד עם זאת, גם בתעשיית הבשר הבינו במהלך השנים האחרונות את החיוניות בצריכת ויטמין B12בקרב בעלי החיים (לצרכי הגידול בלבד), ומרבית מגדלי הבקר מוסיפים כיום את הויטמין כתוסף תזונה למזון אותו צורכים בעלי החיים. גם פעולה זו איננה מבטיחה לאנשים האוכלים בשר צריכה מספקת של ויטמין B12, וזאת מכיוון שאכילת בשר גורמת לתת חומציות בקיבה (מה שמכונה בשפה המקצועית: היפוכלורידיה), דבר המוביל בהרבה מקרים דווקא לתת-ספיגה של ויטמין B12. מה גם שבעלי החיים עצמם מקבלים את הויטמין כתוסף תזונה.

ויטמין B12- מדוע הוא כל כך חיוני לגופינו?

ויטמין B12 הוא למעשה הויטמין החשוב ביותר לצרכי ההתפתחות של גופינו, וזאת בשל העובדה שהוא קשור להליכי ייצור של החומר הגנטי (DNA) בתאי הגוף. הויטמין משמש גם ליצירת תאי דם (בעיקר כדוריות דם אדומות) על ידי מח העצם, ומחקרים מדעיים רבים כבר הוכיחו כי ויטמיןB12 הינו בעל חשיבות מכרעת בכל הנוגע לפעילות תאי המוח, הזיכרון ומצב הרוח. כפועל יוצא מכך, ויטמין B12 נחשב לויטמין הנחוץ ביותר (בכל גיל) לשמירה על המערכת העצבית בגוף.

חוסר בויטמין B12 למה הוא גורם?

חוסר בויטמין B12 עלול לפגוע במערכות הגוף השונות בכל גיל, ובין יתר הבעיות הבריאותיות הנגרמות כתוצאה מחוסר בויטמין B12 תמצאו: ● אנמיה מגלובלסטית,- אנמיה המתאפיינת ביצירת תאי דם אדומים גדולים במיוחד, ובדומה לכל אנמיה היא עלולה להוביל לחולשה כללית, קוצר נשימה ואף אי ספיקת לב. ● תופעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות תופעות אלו אופייניות בעיקר בקרב קשישים והן כוללות: קהות חושים, איבוד זיכרון, אלצהיימר, היחלשות שרירי הגוף, בעיות שליטה בסוגרים, דיכאון ועוד. ● מחלות לב וכלי דם הכוללות בין היתר: מחלת לב כלילית, שבץ מוחי ועוד. ● פגמים מולדים- חוסר ויטמין B12 בקרב האישה ההרה עלול להוביל להיווצרות פגמים מולדים אצל היילוד. כמו כן, חוסר הויטמין עלול להוביל לשיעור גבוה של הפלות טבעיות. ● פגיעה במערכת העיכול- שלשולים, אובדן תיאבון ועוד. ● בעיות קשב וריכוז בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים כאחד.

ועוד מגוון נרחב של בעיות בריאותיות בהתאם לגילו של האדם הסובל ממחוסר בויטמין B12 ובהתאם למצב בריאותו הכללי. על פי הערכות שונות, קרוב ל-90% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלת בשלב כזה או אחר ממחסור בויטמין B12, וזאת בעיקר בשל המחסור בויטמין במזונות אותן נוהגים לצרוך במדינות העולם המערבי, זו הסיבה שבארצות הברית קיימת המלצה של מנהל התרופות האמריקאי לצרוך ויטמין B12 באמצעות תוספי מזון באופן קבע מגיל 50 ואילך.

כיצד תזהו סימפטומים של מחסור בויטמין B12?

מחסור בויטמין B12 בא לידי ביטוי בתחושה בריאותית-כללית ירודה, ובין יתר הסימפטומים הנלווים למחסור בויטמין B12 בגופינו תמצאו: בעיות חוזרות ונשנות בריכוז ובזיכרון, השמנה, שינויים הורמונאליים מהירים וקיצוניים, ירידה מתמשכת במצב הרוח עד לכדי תחושת דיכאון, עייפות תמידית, סחרחורות, לחץ דם נמוך ותחושת קור בלתי מוסברת.

בניגוד לדעה הרווחת, בדיקות דם שגרתיות המיושמות בקופות החולים, אינן יכולות לספק לרופא המטפל את התשובות הנחרצות בנוגע לרמת הויטמין בגוף, וזאת מכיוון שבדיקת הדם השגרתית מגלה אך ורק מהו סך רמת הוימטין בדם. בדיקת מעבדה לצורך אבחון חוסר בויטמין B12 מיושמת באמצעות בדיקת חומצה מתיל-מלונית, המצטברת בדם ובשתן במקרים של חסר תאי בויטמין B12. אפשרות נוספת לאבחון מחסור בויטמין B12 הוא באמצעות מדידת רמת הומוציסטאין בדם ובשתן. בדיקה זו מיועדת בעיקר לאנשים הסובלים מבעיה רפואית בספיגת המעי, או אנשים אשר מראים את כל הסיפטומים של מסר בB12 אך בבדיקות הדם הכל נראה תקין ובטווח הנורמה.

כמו כן חשוב לזכור שויטמין B12 הינו מסיס במים, ואין אפשרות להגיע למצב של עודף. כשנוטלים את הויטמין הגוף סופג את מה שהוא זקוק לו ואת היתר מפריש דרך השתן.

האם כל סוגי ה B12 זהים?

הצורה הנפוצה של B12 בחנויות נקראת ציאנוקובלמין (CyanoCobalamin). מורכבת מציאנו (מולקולת ציאניד) וקובלמין (נגזרת של B12). זו הנגזרת הסינטטית של ויטמין B12 אשר אינה קיימת בטבע, אך קיימת ביצור של תרופות ותוספי תזונה רבים. בגוף מתבצעת המרה לצורה האקטיבית – שנקראת: מתילקובלמין ומפנה את מולקולת הציאניד דרך הכליות. מחקרים מוכיחים כי ויטמין B12 מסוג מתילקולמין הינו בעל אחוז הספיגה הגבוה ביותר ברקמות ובמחזור הדם.

כמה מילים על חומצה פולית

חומצה פולית (או בשמה האחר: ויטמין B9) שייכת יחד עם ה B12 לקבוצת ויטמיני B, ומעבר לזה שפעילותם יחד חשובה, הם גם מתחרים על אותם רצפטורים (קולטנים) בגוף, כלומר אם בחרתם ליטול תוסף של אחד מהם ללא אחיו התאום הדבר יכול להשפיע על הערכים בבדיקות הדם (שלא בהכרח יתנו ערכים נכונים). אירגוני הבריאות העולמיים ממליצים לנשים בכל שנות הפוריות לקבל תוספת של חומצה פולית. כמו כן מחסור בחומצה פולית או בB12 עלול לגרום לאנמיה, סיכון למחלות לב וכלי דם, מומים מולדים (בכ70% מהמקרים), ודיכאון בקרב אוכלוסיית הקשישים.

צריכת ויטמין B12 כנוזל, משפרת את ספיגת הוויטמין בגוף וכך הוא נשמר ברקמות לאורך זמן. זהו התוסף היחיד שמגיע בצורתו הטבעית ביותר, הוא טעים, אינו מכיל ממתיקים מלאכותיים ומתאים גם לשימוש תינוקות, ילדים ונשים בהריון. הוויטמין מגיע בשילוב עם חומצה פולית, החיונית לחילוף חומרים תקין ולבניית תאי הגוף.

#טבעונות #b12 #בי12

128 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול